Ranking Kont Firmowych – Listopad 2024

🕓 Ostatnia aktualizacja: 27 października 2024 21:40:03

BankBonusWarunki
Santander3800 zł- transakcje kartą płatniczą
- umowa o produkt kredytowy
- umowa o leasing lub pożyczkę leasingową
- karta podarunkowa Allegro
Alior Bank2300 zł- przelewy do ZUS lub US
- skorzystanie z oferty kas fiskalnych
- średniomiesięczne saldo na rachunku
- przelewy SEPA
- płatności kartą
- transakcje walutowe
- przelewy zagraniczne
- 10% zwrotu za paliwo
Bank Pekao2200 zł- połączenie bankowości internetowej z księgowością z Żubrem
- płatności bezgotówkowe
- umowa na terminal płatniczy
- umowa kredytu/leasingu/faktoringu
Credit Agricole2000 zł- otwarcie konta przez aplikację
- przelewy do ZUS i US
- płatności kartą
- umowa na terminal
- umowa kredytu
Bank Millennium1600 zł- zwrot 200 zł/mc za przelewy do ZUS

Powyżej przedstawione są najlepsze banki dla firm na miesiąc listopad 2024 z najwyższymi możliwymi do otrzymania premiami. Ranking przedstawia konta firmowe kolejno według wielkości bonusu otrzymywanego za samo otwarcie konta lub wykonanie kilka prostych czynności transakcyjnych – szczegółowe informacje znajdują się na stronie konta. Wszystkie konta firmowe z rankingu monitorowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (lub zagraniczny odpowiednik) do kwoty 100 000 euro przypadającej na jeden bank, co oznacza, że do równowartości tej kwoty nie ma ryzyka utraty kapitału wraz z naliczonymi odsetkami. Tabela przedstawia kolumny według kolejności: nazwa banku, maksymalna wysokość premii, warunki do spełnienia.

Czy każda firma musi posiadać rachunek firmowy ?

Każdy przedsiębiorca zakładając firmę powinien, ale nie musi zakładać konta bankowego, najlepiej firmowego. Posiadanie konta nie jest wymagane przez prawo w przypadku mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają małą ilość pracowników i mają małe obroty. Jednak zgodnie z przepisami każda firma dokonująca transakcji z inną firmą o wysokości powyżej 15 000 zł jest zobowiązana do przeprowadzenia tych transakcji za pomocą rachunku bankowego. Również każda firma otrzymująca zwrot VAT jest zobowiązana do podania numeru konta bankowego, na który ten VAT ma zostać przelany.

Tak czy inaczej konto firmowe to bardzo duże ułatwienie i bardzo mały odsetek firm decyduje się na prowadzenie firmy bez konta bankowego. Trudno sobie bowiem wyobrazić firmę prowadzącą sprzedaż towarów lub usług przez internet bez rachunku bankowego. Tak samo nie ma możliwości korzystania z terminala płatniczego bez konta bankowego, a płatności kartą lub telefonem coraz bardziej wypierają płatności gotówkowe. 

Czy można wykorzystywać konto osobiste na potrzeby firmy ?

Nie ma konieczności, aby na potrzebę prowadzenia firmy zakładać oddzielne konto firmowe. Równie dobrze można wykorzystywać do tego prywatne konto osobiste, tym bardziej że konta osobiste są zazwyczaj tańsze w ich prowadzeniu. Na przykład opłaty za przelewy lub opłaty za kartę są często wyższe w kontach dla firm.

Trzeba się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami. Żona, mąż lub ktokolwiek inny nie może być współwłaścicielem tego konta, banki mogą  w swoich regulaminach zastrzec możliwość korzystania z konta osobistego na potrzeby firmowe. Poza tym powstanie duży bałagan w historii transakcji. Podczas kontroli skarbowej może powstać dużo problemów z udokumentowaniem wydatków i przychodów.

Dopasowanie konta firmowego

Odpowiednie konta firmowe muszą być przede wszystkim tanie w utrzymaniu, gdyż ograniczenie kosztów prowadzenia działalności do minimum jest podstawą biznesu. Liczba przelewów wykonywanych przez firmę jest często duża, więc liczy się opłata za przelewy. Niektórym firmom potrzebne są również przelewy natychmiastowe lub zagraniczne. Znaczenie ma również opłata za wpłaty i wypłaty z bankomatów w przypadku klientów posługujących się gotówką. Coraz więcej firm współpracuje z zagranicznymi kontrahentami, więc istotne w tym wypadku są koszty przewalutowania.

Dostępność atrakcyjnych ofert kredytowych i leasingowych dla firm chcących pozyskać dodatkowy kapitał jest również dużym atutem, gdyż w przypadku posiadania konta w tym samym banku, formalności zostaną ograniczone do minimum. W przypadku firm posługujących sie terminalami płatniczymi, znaczenie ma również oferta bankowa terminali oraz bezproblemowa i płynna współpraca tych urządzeń z kontem bankowym. 

Premie za otwarcie i korzystanie z kont firmowych

Banki oferują różne bonusy za samo założenie konta lub wykonanie różnych transakcji, takie jak przelewy do ZUS, US lub płatności kartą płatniczną. Czasami wymagane są minimalne miesięczne wpływy. Banki poprzez oferowanie różnych bonusów, pozyskują w ten sposób nowych klientów. Jest to bardzo skuteczna metoda marketingowa banków. Premie w przypadku kont firmowych są często najwyższe, gdyż klient firmowy często zostaje na stałe, ponieważ późniejsza zmiana numeru konta we wszystkich instytucjach, firmach lub dokumentach wymaga dużo wysiłku, co zdecydowanie zniechęca właściciela.

W naszym rankingu najlepszych banków dla firm przedstawiamy aktualne najlepsze promocje z najwyższymi bonusami do uzyskania za założenie i aktywne korzystanie z kont.

Jak założyć firmowe konto bankowe ?

Aby założyć konto firmowe należy najpierw założyć działalność gospodarczą, czyli zarejestrować się w CEIDG, następnie dopiero otwiera się konto. Jest tak dlatego, gdyż do otwarcia konta firmowego wymagane są wszystkie dane firmowe, które widnieją w CEIDG. Jest to NIP, REGON, PKD, nazwa firmy, adres siedziby, dane kontaktowe i data rozpoczęcia działalności.

Konto można założyć osobiście w oddziale banku lub w wielu bankach również przez internet. Po założeniu konta należy zaktualizować CEIDG podając numer konta firmowego, gdyż urzędy muszą go znać. Aktualizacja jest darmowa i można ją wykonać przez internet.